• Lucie Hrochová

Je mi to jedno,

Aktualizace: 30. zář 2018

nevím, na jak dlouho, ale i to je mi tak nějak jedno.

Dnes jsme zvyklí pohlížet na tuto frázi poněkud pejorativně: člověk, kterému je něco jedno, je neaktivní, neangažovaný, lhostejný. Na světě mu nezáleží, řka: ať si běží, tak jak běží. Dá se na to však podívat i trochu jinak.

To, že je mi všechno jedno, může znamenat, že nerozlišuji černé od bílého, dobré od špatného, chtěné od nechtěného. Svět se pro mě na chvíli stal celkem a snad ani neexistuje a ty a svět, ale i moje se rozplývá v tom jednom. Říkává se – „rozplývá se blahem“. A taky se říkává – „je bláhový“. A já se teď bláhově rozplývám blahem nad představou, že by se moje – skutečně, nejenom na chvíli- rozplynulo v jedno, přičemž by s vyprchala i všechna jeho hodnotící kritéria, veškerá jeho subjektivní rozlišování. Možná by zůstala nějaká vrozená, nějaký ten Kantův kategorický imperativ, pokud nějaký je. Ale to je mi teď jedno.

My lidé máme tak obrovskou potřebu všechno rozlišovat, všechno pojmenovávat, pro všechno nacházet kategorie a hodnocení. A Lucie je v tom mistr. Jako malé mi museli doma při sledování pohádek u každé postavy vyjasnit, jestli je dobrá nebo zlá. Všechno bychom rádi vyjasnili. Jakmile je někde kousek tmy, tak se bojíme. A nedej bože, aby se snad něco rozplynulo nebo rozostřilo nebo aby se zhaslo a v nejasných konturách či ve tmě se všechno stalo jedním. To by pak zavládla anarchie, to by byl chaos, to by byl neřád!

Jenomže anarchie, chaos, neřád, to jsou pojmy. Chtěla jsem se pustit do úvahy o tom, jaké to jsou pojmy. Ale ono úplně stačí, že to jsou pojmy. Pojmy rozlišují. Pojmy odmítají jedno.

Tato úvaha nebojuje proti pojmům. Teď je mi to jedno, na to, abych bojovala. Tato úvaha však pojmenovává. Takže všechno mi jedno vlastně úplně není. Nicméně, míra toho, jak moc mi to je jedno, je mi… vy sprosťáci, takhle jsem to nemyslela!

14 zobrazení
  • b-facebook
  • Instagram Black Round

© 2018 by Eva Francová. Proudly created with Wix.com

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now